@jackc Takhle nějak si představuji video, které v rámci výuky ke světlým zítřkům splácají studenti z mejnstrýmových zdrojů někde na střední škole 🤣

@jackc Pochybuji, když neumí počítat a pochopit/akceptovat výsledky demokratických voleb a svobodné vůle občanů od roku 2010 🤣

Spíš to bude taková ta střední, kde studenti brečí, že je matematika nepotřebná věda, kterou zcela nahradí politologie 🤣

@g "neumí akceptovat výsledky demokratických voleb" - kde jsem tohle slyšel...

@jackc Třeba při hodnocení prapůvodu vojenských převratů? Nebo když lídři a lídryně nedokážou skousnout, že je už lid nechce? 🤣

@g Těsně vedle.
Ani demokraticky zvolení zástupci nejsou neomezení vládci a pokud cíleně likvidují konkurenci a bezohledně válcují menšiny (v různých oblastech), demokracii se to vzdaluje. Ta totiž předpokládá soutěž.
Je smutné, že něco takového nebereme jako samozřejmost ani v zemi, kde se v minulosti taky "volilo".

@jackc Velmi správně. Jenže měnit je musí tamní voliči, nikdo jiný. Nikdo by je ani neměl zvnějšku ideologicky masírovat za mezemi prosté nabídky alternativního zdroje informací.

Srovnávat volby například v ČSSR s těmi maďarskými po roce 2010, to jste předpokládám myslel úplně jinak, že? V čem konkrétně podle vás neproběhla v Maďarsku soutěž politických stran?

@g "Nikdo by je ani neměl zvnějšku ideologicky masírovat za mezemi prosté nabídky alternativního zdroje informací." - na tom se shodneme, jen bych dodal: ani z vnitřku.

Z historie víme, že i demokratické volby dokážou vyrobit zrůdu a nebo "legitimizovat" zvěrstva. Proto je potřeba dohled a kritický pohled. Což se dělá těžko, pokud dotyční ovládají důležitá média.

@jackc Ne, já bych nic nedodával. Každá společnost se vyvíjí a lidi v žádné zemi nejsou batolata, za která musíte myslet. Je to jejich věc čemu a v co věří, zejména pokud neporušují základní lidská práva.

Začne-li "demokrat" tvrdit, že je potřeba dohled, aby lidi mysleli, uvažovali nebo volili "správně"...tak už tím demokratem prostě není. Nechť je svobodný přístup k informacím a lidi ať si pak sami svobodně zvolí a rozhodnou - za chybná rozhodnutí si pak můžou stěžovat jen sami sobě.

@g Takže masírování zevnitř a cílená likvidace konkurence nevadí? S tím nemůžu souhlasit.
Dohled nad zvolenými zástupci - politiky, nikoliv občany. A o svobodný přístup už se rozhodně nejedná, pokud je vlastní vládnoucí politici.

@jackc Co je "cílená likvidace konkurence"? Narážíte na počínání Jourové a její způsob ekonomické eliminace? Soudruzi si v extrémní verzi téhož počínali podobně, někteří postižení pak obtížně hledali práci a končili v kotelnách nebo jako závozníci. Podobným praktikám říkám zásadně NE!

Dohled nad zvolenými zástupci mají mít jen jejich voliči a ne věrchuška odjinud, protože jinak by snad i Politbyro bylo oprávněno zasahovat do událostí Jara '68!

@g Cílená likvidace konkurence = omezování politické soutěže. A v té jsou informace (a média) zásadní.
Jinak nevidím důvod, proč by na politiky nemělo být vidět odkudkoliv.

@jackc Na politiky je přece vidět odkudkoliv. Ovšem dožadovat se například přístupu do "jejich" médií, abyste je mohl efektivně hanět zvnějšku - no to je, omlouvám se, chucpe.

Opravdu se domníváte, že jsou lidi blbci? Víte jak bylo Maďarsko zadlužené a kým a u koho? Tohle jsou jen důsledky, které si ta společnost musí vyřešit a prožít sama. A já věřím, že to zvládnou a posílí je to.

@g Rozhodně nechceme diktovat, naopak. Proto chceme velká média nezávislá na politicích.

@jackc To je vskutku povedený #oxymoron 🤣

Asi jen chcete, aby politik neměl výlučný přístup ke komunikačnímu médiu. Takže cílový stav je, aby politici byli kašpárci na niti nějaké korporace, která jim médium zaopatří. Slušní politici zůstanou na milost a nemilost "expertům" z veřejnoprávních médií, kteří je budou klátit ve větru jak se jim zachce. Geniální strategie, zvnějšku to vypadá čisté, přitom snadno manipulovatelné, to nám demokracie hned rozkvete a předhoníme Čínu 😀

@g Nejde o výlučný přístup k médiím, ale o jejich ovládání. Velká média nevlastněná politiky jsou úplně normální a rozhodně není potřeba dělat z opačné situace nový standard.

@jackc V čem jsou ta jiná média nenormální? Nechválí EU a zejména její funkcionáře s máslem na hlavě? Zvou si k rozhovorům koho chtějí oni a ne vy? Zaměstnávají novináře, které by chtěl třeba někdo jiný nechat vyhladovět? Ani jedno z toho neberu jako ohrožení demokracie, vy snad ano?

@g Mám pocit že každý mluvíme jiným jazykem. Konkrétní příklady: premiér vlastnící velké vydavatelství nebo svrchovaný vládce ovládající státní (nikoliv veřejnoprávní) televizi. Možná to je někde normální, ale tady si na to zvykat nechci.
Chválení nebo nechválení EU je nějaký divný offtopic.

@jackc Vlastní velké vydavatelství...a co? Čím to škodí komukoliv, aby publikoval své myšlenky? Snižuje to snad kvalitu a dosah veřejnoprávních sdělovacích prostředků?

Pejorativní označení "svrchovaný vládce" je dobré pro manipulace, ale ten dotyčný nejdřív musel vyhrát volby a musí čelit interpelacím. Proč opozice neukáže, že je ta televize na úrovni Rudého práva? Takhle to vypadá jen tak, že nemají argumenty, a proto jedou "argumentum ad hominem".

@jackc A pokud jde o svobodný přístup - lidé mohou sáhnout po libovolném zdroji (i zahraničním), v tom jim nikdo nebrání. Vy ale asi spíše chcete diktovat, co má médium tisknout - konkrétně například probruselské chvalozpěvy. Tuhle vyváženost ať mají média tzv. veřejné služby, ale jinak nemá nikdo nařizovat vydavateli, jaké zaměření má mít jeho médium. To ať si rozhodnou čtenáři a ne zase nějaký kovaný (soudruh/demokrat/byrokrat). Tohle pak totiž není svoboda, ale sprostý diktát.

Sign in to participate in the conversation