@jackc vzdycky jsem se chtel zeptat lidi co s domaci automatizaci maji zkusenosti - stoji ten vsechno to usili? Co bys hodnotil jako nejvetsi plus?

Follow

@astib Pokud chceš automatizaci bez úsilí, můžeš si kupovat "hotové" komerční věci nebo někoho, kdo ti to udělá.
Pokud ale chceš vědět, jak to funguje, něco se naučit, poznat možnosti a postavit si to opravdu na míru, asi to jinak nejde.
Já do toho začal rejpat v okamžiku, kdy mi došla trpělivost s původníma termostatama (výměna bat. a 1 přestal komunikovat).
Zatím to nemáme nějak extra složité, ale oceňujeme, že třeba nemusíme stát u tlačítka rolet - stačí jeden klik nebo západ slunce.

@jackc @astib ono asi má smysl, automatizovat věci, které člověk dělá často a jsou vopruz. Třeba vytápění mám automatické, jinak bych musel ovládat čerpadlo podle teploměru sám i ve spánku - to fakt ne :-) Nicméně do netu to připojeno není. Trocha diskomfortu podle mě člověka nutí fyzicky něco dělat, což vůbec není špatně. Podobně jsem se vzdal auta, protože nakonec už jsem jezdil i 800m na nákup. Pak člověk nachodí denně jen pár kroků a výsledkem jsou bolavá záda. Diskomfort se přeleje jinam.

@mig @jackc
jako prave ze mi ta pridana hodnota pripadla vzdycky celkem mala, pokud ta domacnost neni nejak hyper-automaticka.
Hackuju jiny veci, tohle podle vseho sezere spoustu casu... tak jsem se zeptal, diky

@astib @jackc chystám se třeba na jiný druh automatického hackingu, předělání automatické pračky :-) protože ten, kdo dělal její programy, musel být fakt pitomec (zn. LG). Spíš jde ale o šetrnost k životnímu prostředí a šetření elektřiny. Nepotřebuju totiž, aby bylo vypráno za půl hodiny. Klidně pomalu přes noc a bez topení. A mýdlem. Zkoušeli jste třeba, kolik nádobí umyje kapka pracího gelu? Je to silnější než jar. Přitom se toho tam lije hrnek.

@mig @jackc od nocniho prani by me odrazovala hlucnost, ale pokud se to ma tocit pomalu, tak to asi bude i potichu :)
Zajimavy!

@astib @jackc prave o to taky jde, protocit to jen jednou za cas. A motor tam dam bldc, uz jsem ho vykuchal na smetaku, aby to bylo co nejtissi. Podle me vetsinu toho prani dela beztak chemie, navic vetsina pradla neni spinava, jen propocena, a tudiz nema smysl, aby se to porad osoupavalo sem a tam. Zivotnost obleceni se tim urcite zvysi. Driv jsem pral pres noc v kyblu a stacilo to jen obcas promichat. Nicmene nez se k tomu dokopu, to bude asi v lete..

@mig @astib Automatizovat je dobré třeba i věci, na které jsi jinak moc líný :-)

@jackc @mig
tak jasne :) ja jsem linej jako prase, ale treba spinac na rozveceni zmacknu stejne at uz je pres openhab, nebo pres 220. Asi tu domaci automatizaci beru ze spatnyho konce.
Smysl jasne dava topeni, treba to prani, apod. Ale jaksi zatim nechapu automatizaci do kazdy zasuvky, jak vidam u ruznych lidi.

@astib @mig Nic se nemá přehánět, ale s těma vypínačema to může být i jinak. Když stáhneš rolety při setmění, zatemníš tím úplně a rovnou můžeš i rozsvítit. Nebo můžeš mít vypínače od souvisejících světel na různých stranách místnosti.
Takže záleží na podmínkách a použití. Já jsem třeba už jedno světlo úplně zrušil a jeho původní vypínač využil pro jiné společné. To by bez nějaké automatizace nebo složitého táhání nových kabelů nešlo.

Sign in to participate in the conversation