@fuxoft Podle mě je ten ban Trumpa takový krok ze zoufalství a důležité je zamyslet se nad příčinou.
Komerční sociální sítě kvůli svým zájmům léta uzavírají bubliny a kopou příkopy. Naneštěstí to vede k radikalizaci a extrémismu. Teď už to zašlo dost daleko, když se bojuje o území, které je pro ně symbolem. Zdá se, že na to už kravaťáci a markeťáci nemají žaludek a hledají jakoukoliv záchrannou brzu. A než změnit algoritmy nebo své myšlení, je jednodušší na někoho ukázat a zabanovat ho.

@jackc @fuxoft Na to mi přijdou elegantní decentralizované sítě jako #Fediverse. Komunita se domluví na pravidlech na své instanci a když se jí příspěvky z jiné instance nelíbí, může zablokovat jejich přijímání. Takto se může nějaká instance ocitnout izolovaná, ale do chodu jí samotné nikdo nezasahuje. To dobře naplňuje "freedom of speech != freedom of reach".

@jackc @fuxoft nutno uznat, že sociální sítě jsou především nástroj na generování peněz, a tudíž nestojí o to, aby na trhu byli další hráči.. každá záminka k omezení konkurence se proto hodí.. bude super, až to všechno zabanujou a lidi objeví, že existujou i jiné zdroje než playstore.. a že existujou platformy jiné než FB a Twitter.. třeba mě překvapila kvalita Peertube, jak je to použitelné.. a myšlenka, koukat na videa skrze torrenty, kdy sdílíte peer2peer to, na co koukáte - to je geniální..

@mig @jackc @fuxoft Ne, že bych nefandil decentralizaci, ale asi mi pořád uniká, jak pomůže třeba konkrétně v tomhle případě... Nedrobí to jen jeden velký problém jen na spoustu lokálnějších? Když si udělá US prezident svoji instanci, některé ho zablokují, jiné ne. Lidi, kteří ho budou sledovat se na ně přesunou nebo si založí svoje. Tvorba bublin bude ještě výraznější. V čem je to lepší, než když ho sledují nebo nesledují na centralizované síti jednotliví uživatelé? Nebude jeho "reach" obdobný?

@ondra @mig @jackc Protože zničit tu "malou bublinu" je skoro stejně těžké jako zničit celý Parler, tak se to těm ničitelům tolik nevyplatí, zabere jim to mnohem víc práce (kdyby chtěli zničit "celý Mastodon", nikoliv jen "Trumpův Mastodon"). Navíc smazané instance se mohou celkem rychle přestěhovat, obnovit ze zálohy a znovu připojit k ostatním

@fuxoft @mig @jackc To si právě taky myslím. Možná jsem jen špatně pochopil některé komentáře výše, ale decentralizace jeho reachi právě spíš pomůže a bubliny ještě víc oddělí. Ale samozřejmě to nebude rozhodovat jedna soukromá firma s vlastními zájmy za všechny, to je samozřejmě pokrok.

@ondra @mig @jackc @fuxoft To je právě problém zde na fediverse. Instance plné extrémistů blokují ostatní instance jako na běžícím páse.
Tento problém nelze vyřešit systemicky. Pokud by se z Mastodon, Twitter atd odstranila funkce blokování, lidé kterým se to nelíbí by prostě šli jinam.
Ovšem nechápu to nutkání to řešit. Pokud probíhá příprava terorismu či jiná ilegální aktivita, přenechte to policii. Jinak si na ně prostě ukažte a smějte se jaký jsou to dementi.

@matrix @mig @jackc @fuxoft K blokaci jednotlivců i celých instancí existují legitimní důvody. Už jen proto, že třeba můžou jednotlivce i servery zahltit spamem nebo jinak nechtěným obsahem.
Nicméně je dobré mít na paměti, že když člověk domyslí fediverse model do důsledků, nevyřeší sám o sobě všechny problémy a některé naopak zhorší. Tlak na moderaci centralizovaných sítí se přesune na jednotlivé instance a internet obecně.

@ondra
Souhlasím. Větší decentralizace by určitě zvýšila tlak od určité skupiny lidí jak na providery tak na zákonodárci.
@mig @jackc @fuxoft

@ondra @matrix @mig @fuxoft Taky souhlasím. Ale není tady super právě to, že si můžeš vybrat autoritu (= provozovatele tvého serveru), který pak o té blokaci rozhoduje nebo dokonce provozovat vlastní? A dokud nebudou nějaké Mastodon blacklisty, jsou ty možnosti asi dost omezené.

@jackc @ondra @matrix @mig @fuxoft Veřejné blacklisty dávno jsou a spousta Mastodon instancí se jimi řídí, aniž by jakkoliv kontrolovala jejich oprávněnost.

@Mac_CZ @ondra @matrix @mig @fuxoft OK, po blacklistech se ze zájmu podívám, díky.
Ale pořád máš možnost vybrat si, jestli budeš na instanci, která ten blacklist (ne)používá.

@jackc @ondra @matrix @mig @fuxoft Když jsem si zakládl svoji instanci, tak jsem si říkal, že instance blokovat nebudu. Což jsem i dodržel, ale bylo to těžké. Jenom u věcí jako pawoo.net blokuju média, přece jenom nechci jít sedět. A mutuju zpravodajské boty a lidi, co posílají fotky penisů.

@Mac_CZ @jackc @matrix @mig @fuxoft Sdílené blacklisty mezi Mastodon servery mě na fediverse celkem děsí a kdo je kontroluje centralizuje svou moc nad ním. Už jsem tu dostal do konfliktu s lidmi, kteří s nimi mají co dočinění a dovedu si představit, že mě/můj server na takový list zařadí a můžu se jít klouzat.
Jinak provozovat vlastní server je podle mě ideální, nikdo mi neurčuje koho můžu sledovat, můžu měnit poskytovatele bez změny adresy atd. Dokonce jsem zatím nemusel ani skoro nic blokovat.

@ondra @jackc @matrix @mig @fuxoft Super je, že na veřejný blacklist, se dá dostat i za to, že neblokuješ některé instnace.

@jackc @Mac_CZ @ondra @matrix @mig Na nějakém blacklistu určitě kompost.cz je, už před dlouhou dobu jsem se tam dostal za to, že jsem napsal "Words cannot hurt you unless you allow it".

@jackc @Mac_CZ @ondra @matrix @mig Já určitě neblokuji žádné servery a myslím, že ani žádného uživatele. Manželka zablokovala nějaké lidi, kteří ji obtěžovali.

Sign in to participate in the conversation